Skocz do treściSkocz do menu

Ambasada Polski w Berlinie


Opis inwestycji

 Prestiżowa lokalizacja, w której ma znaleźć się projektowany obiekt objęta jest regulacjami planistycznymi, które nadają budowli cechy monumentalne odpowiednie do kontekstu miejsca. Jednak atrakcyjność obiektu winna wynikać z cech indywidualnych nadających mu niepowtarzalność i rozpoznawalność. Architektura powinna oddawać swoim kształtem symbolikę idei. Ideą, która stała się podstawą koncepcji jest „otwartość”. Otwartość Polski na Zachód, na Europę, na otoczenie, na sąsiedztwo. Ideę otwartości ma wyrażać elewacja obiektu, masywne pilastry nawiązujące do klasycznego porządku skręcają się dynamicznie coraz bardziej i otwierają wnętrze budynku w kierunku zachodnim, w kierunku Bramy Brandenburskiej.
Fasada wykonana z białego kamienia w połączeniu ze szkłem odsłania wnętrze, które tworzy wewnętrzna ściana zbudowana z gęsto ustawionych pionowych elementów z barwionego w kolorze pastelowo-czerwonym betonu. Ściana ta przenika całą bryłę budynku tworząc ścianę portalu wejściowego na parterze oraz cofniętą fasadę dwóch ostatnich kondygnacji obiektu.
Podobną zasadę kształtowania zastosowano dla elewacji budynku od strony dziedzińca, a także elewacji budynku apartamentowego, przy czym za pionowymi elementami umieszczona została szklana ściana osłonowa.

Tagi projektu: biura, budownictwo użyteczności publicznej, ambasada

< poprzedni projektnastępny projekt >