Skocz do treściSkocz do menu

COLLEGIUM PADEREVIANUM II – UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI


Opis inwestycji

Projekt wykonano dla potrzeb przetargu na realizację obiektu w konsorcjum z firmami ReBau Sp. z o.o. i Porr Polska S.A..
Wolnostojąca bryła budynku o charakterze dydaktyczno-naukowym kontynuuje ciąg  ważnych urbanistycznie gmachów użyteczności publicznej zlokalizowanych na długości Alei Trzech Wieszczów. Obły, organiczny i współczesny obiekt akcentuje narożnik ulicy Krupniczej, i Aleji nie podkreślając przy tym żadnego kierunku wynikającego z położonej w pobliżu zabudowy.
Projektowany budynek posiada 6 kondygnacji nadziemnych oraz jedną kondygnację podziemną, mieszczącą garaż na 52 stanowiska.
Na parterze w narożniku zaprojektowano podcięcie, które akcentuje główne wejście. Powstały w ten sposób podcień koresponduje z elewacją frontową Auditorium Maximum, a linia szklanej fasady powtarza linię zabudowy wyznaczoną przez ten budynek.
Konieczność zapewnienia wymaganej wysokości przejazdu przeciwpożarowego oraz chęć połączenia projektowanego budynku z istniejącym gmachem przejściem przez przeszklony łącznik wymusiła podniesienie pierwszego piętra na poziom +7,52m, co umożliwiło zlokalizowanie nad parterem dodatkowej kondygnacji biurowo-administracyjnej oraz przeznaczenie powierzchni parteru na pomieszczenia usługowe (księgarnia, kawiarnia, etc).
Budynek zaprojektowany został z różnymi wersjami wykończenia elewacji, m.in. tynkowanej na jasne kolory z grafitowymi wstawkami (nawiązujące do istniejącego budynku Paderevianum) lub wyłożonej ciemnym klinkierem (nawiązującej do budynku Audytorium Maximum).

Tagi projektu: budownictwo użyteczności publicznej

< poprzedni projektnastępny projekt >