Skocz do treściSkocz do menu

Rozbudowa Terminalu Lotniczego, Balice


Opis inwestycji

Projekt opracowano w ramach przetargu publicznego we współpracy z Ove Arup & Partners International Limited Sp. z o.o.
Koncepcja rozbudowy istniejących terminali Międzynarodowego Portu Lotniczego Balice opierała się na 3 podstawowych założeniach; świadomości kształtowania piątej elewacji czyli dachu budynku jako czytelnego elementu identyfikacji z lotu ptaka i poziomu człowieka, wykształcenie elementów architektonicznych stanowiących o tożsamości obiektu, jego indywidualności i rozpoznawalności oraz kontynuacji układu urbanistycznego, gabarytów, a także cech architektury istniejącego obiektu przy jednoczesnym wprowadzeniu współczesnych rozwiązań architektonicznych.
Ambicją autorów było, aby idea logo lotniska - dmuchawca - i symbolika lekkości, zwiewności znalazła odzwierciedlenie w architekturze obiektu. Podstawowym elementem kształtującym charakter architektury obiektu jest dach nowoprojektowanej części, ukształtowany jako wstęga rozwijająca się na wietrze, częściowo nad fragmenty dachu istniejących obiektów (dodatkowo rozwiązując problem przekrycia urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych), a także podkreślając efekt integracji starego i nowego.
Z punktu widzenia architektonicznego rozbudowa w pełni integruje się pod względem funkcjonalnym z częścią istniejącą. Kontynuowana jest linia zabudowy istniejącego budynku terminalu, a wysokości nowego fragmentu nawiązują do wysokości istniejącego. Z pozoru urozmaicony formalnie z zewnątrz budynek, wewnątrz oparty jest na prostych układach funkcjonalnych, aby zmaksymalizować wygodę korzystania z obiektu, a także identyfikację poszczególnych stref.
 

Tagi projektu: Kraków, przebudowa

< poprzedni projektnastępny projekt >